Bargunseñer interactiv

Conjugaziun: träumen / ansumger

Prescheñt

 

Imperfect

ev

 

m’

ansomg

 

ev

 

m’

ansumgegva

te

 

t’

ansomgias

 

te

 

t’

ansumgegvas

el/ella

 

s’

ansomgia

 

el/ella

 

s’

ansumgegva

nogs

 

ans

ansomgian

 

nogs

 

ans

ansumgegvan

vogs

 

s’

ansumgegs

 

vogs

 

s’

ansumgegvas

els/ellas

 

s’

ansomgian

 

els/ellas

 

s’

ansumgegvan

 

Perfect

 

Plusquamperfect

ev

d’è

m’

ansumgio

ansumgeda

 

ev

vegva

m’

ansumgio

ansumgeda

te

es

t’

ansumgio

ansumgeda

 

te

vegvas

t’

ansumgio

ansumgeda

el/ella

ò

s’

ansumgio

ansumgeda

 

el/ella

vegva

s’

ansumgio

ansumgeda

nogs

an

ans

ansumgios

ansumgedas

 

nogs

vegvan

ans

ansumgios

ansumgedas

vogs

vegs

s’

ansumgios

ansumgedas

 

vogs

vegvas

s’

ansumgios

ansumgedas

els/ellas

an

s’

ansumgios

ansumgedas

 

els/ellas

vegvan

s’

ansumgios

ansumgedas

 

Futur

 

Futur anteriogr

ev

 

m’

ansumgiaro

 

ev

varo

m’

ansumgio

ansumgeda

te

 

t’

ansumgiarossas

 

te

varossas

t’

ansumgio

ansumgeda

el/ella

 

s’

ansumgiaro

 

el/ella

varo

s’

ansumgio

ansumgeda

nogs

 

ans

ansumgiaron

 

nogs

varon

ans

ansumgios

ansumgedas

vogs

 

s’

ansumgiarossas

 

vogs

varossas

s’

ansumgios

ansumgedas

els/ellas

 

s’

ansumgiaron

 

els/ellas

varon

s’

ansumgios

ansumgedas

Prescheñt

 

Imperfect

ch’ ev

 

m’

ansomgia

 

ch’ ev

 

m’

ansumgess

cha te

 

t’

ansomgias

 

cha te

 

t’

ansumgessas

ch’el/ella

 

s’

ansomgia

 

ch’el/ella

 

s’

ansumgess

cha nogs

 

ans

ansomgian

 

cha nogs

 

ans

ansumgessan

cha vogs

 

s’

ansomgias

 

cha vogs

 

s’

ansumgessas

ch’els/ellas

 

s’

ansomgian

 

ch’els/ellas

 

s’

ansumgessan

 

Perfect

Plusquamperfect

ch’ ev

vaża

m’

ansumgio

ansumgeda

 

ch’ ev

vess

m’

ansumgio

ansumgeda

cha te

vażas

t’

ansumgio

ansumgeda

 

cha te

vessas

t’

ansumgio

ansumgeda

ch’el/ella

vaża

s’

ansumgio

ansumgeda

 

ch’el/ella

vess

s’

ansumgio

ansumgeda

cha nogs

vażan

ans

ansumgios

ansumgedas

 

cha nogs

vessan

ans

ansumgios

ansumgedas

cha vogs

vażas

s’

ansumgios

ansumgedas

 

cha vogs

vessas

s’

ansumgios

ansumgedas

ch’els/ellas

vażan

s’

ansumgios

ansumgedas

 

ch’els/ellas

vessan

s’

ansumgios

ansumgedas

Prescheñt

 

Passo

ev

m’

ansumgess

 

ev

vess

m’

ansumgio

ansumgeda

te

t’

ansumgessas

 

te

vessas

t’

ansumgio

ansumgeda

el/ella

s’

ansumgess

 

el/ella

vess

s’

ansumgio

ansumgeda

nogs

ans

ansumgessan

 

nogs

vessan

ans

ansumgios

ansumgedas

vogs

s’

ansumgessas

 

vogs

vessas

s’

ansumgios

ansumgedas

els/ellas

s’

ansumgessan

 

els/ellas

vessan

s’

ansumgios

ansumgedas

affirmativ

 

negativ

 

 

 

 

 

 

T’

ansomgia!

 

Bech

t’

ansumger!

 

 

 

 

 

 

Ans

ansomgians!

 

 

 

 

S’

ansumgè!

 

Bech

s’

ansumgè!

 

 

 

 

 

 

 

affirmativ

 

negativ

 

 

 

 

 

 

 

 

Vogs(singular)

s’

ansumgegs

 

Vogs(singular)

nu

s’

ansumgegs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vogs(plural)

s’

ansumgegs

 

Vogs(plural)

nu

s’

ansumgegs