Bargunseñer interactiv

Conjugaziun: ertragen, vertragen / vartégr

Prescheñt

 

Imperfect

 ev

 vartesch

 

 

 ev

 vartegva

 

 te

 varteschas

 

 

 te

 vartegvas

 

 el/ella

 vartescha

 

 

 el/ella

 vartegva

 

 nogs

 varteschan

 

 

 nogs

 vartegvan

 

 vogs

 vartegs

 

 

 vogs

 vartegvas

 

 els/ellas

 varteschan

 

 

 els/ellas

 vartegvan

 

 

 Perfect

 

Plusquamperfect

 ev

 d’è

varti

 

 ev

 vegva

varti

 te

 es

varti

 

 te

 vegvas

varti

 el/ella

 ò

varti

 

 el/ella

 vegva

varti

 nogs

 an

varti

 

 nogs

 vegvan

varti

 vogs

 vegs

varti

 

 vogs

 vegvas

varti

 els/ellas

 an

varti

 

 els/ellas

 vegvan

varti

 

 Futur

 

 Futur anteriogr

 ev

vartiro

 

 

 ev

 varo

varti

 te

vartirossas

 

 

 te

 varossas

varti

 el/ella

vartiro

 

 

 el/ella

 varo

varti

 nogs

vartiron

 

 

 nogs

 varon

varti

 vogs

vartirossas

 

 

 vogs

 varossas

varti

 els/ellas

vartiron

 

 

 els/ellas

 varon

varti

               

 

 

Prescheñt

 

Imperfect

ch’ev

vartescha

 

 

ch’ev

vartess

 

cha te

varteschas

 

 

cha te

vartessas

 

ch’el/ella

vartescha

 

 

ch’el/ella

vartess

 

cha nogs

varteschan

 

 

cha nogs

vartessan

 

cha vogs

varteschas

 

 

cha vogs

vartessas

 

ch’els/ellas

varteschan

 

 

ch’els/ellas

vartessan

 

 

Perfect

 

Plusquamperfect

ch’ev

vaża

varti

 

ch’ev

vess

varti

cha te

vażas

varti

 

cha te

vessas

varti

ch’el/ella

vaża

varti

 

ch’el/ella

vess

varti

cha nogs

vażan

varti

 

cha nogs

vessan

varti

cha vogs

vażas

varti

 

cha vogs

vessas

varti

ch’els/ellas

vażan

varti

 

ch’els/ellas

vessan

varti

 

Prescheñt

 

Passo

ev

vartess

 

ev

vess

varti

te

vartessas

 

te

vessas

varti

el/ella

vartess

 

el/ella

vess

varti

nogs

vartessan

 

nogs

vessan

varti

vogs

vartessas

 

vogs

vessas

varti

els/ellas

vartessan

 

els/ellas

vessan

varti

affirmativ

 

negativ

 

 

 

 

Vartescha!

 

Bech

vartégr!

 

 

 

 

Varteschans!

 

 

 

Vartè!

 

Bech

vartè!

 

 

 

 

 

affirmativ

 

negativ

 

 

 

 

 

 

Vogs (singular)

vartegs

 

Vogs (singular)

nu

vartegs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vogs   (plural)

vartegs

 

Vogs (singular)

nu

vartegs